Can Healthy Eating be Cost-Effective?

by Dorothy Sinding

We often hear clients, friends and family say that it's so much more expensive to eat healthy.  How does $3 per serving sound?

We are so thrilled to share a financial breakdown one of our very own clients created for BBE-Eatza

Here is what she came up with: 
"The other day I made this amazing healthy dough-free pizza. Today I sat down to figure out how to make it easier to pull the items out of the freezer and make. After weighing each item and individually packing I have enough to make 7 more pizzas plus the one we had the other day. Breakdown is as follows:
1 pack of extra lean ground turkey makes 3 crusts
(1 serving is half so Andrew and I eat 1 pizza)
1 pack of Italian turkey sausage makes 8 (use 1/2 a sausage per pizza)
1 pack of turkey bacon makes 8 pizzas plus extra slices. (1 slice of bacon per pizza) 
1 pack of dry press cottage cheese makes the 8 plus extra. Most cost-effective to get a 2 pack from Costco for $9.99 for 2 vs. 1 at other stores for $7-8 for 1
1 brick of the low fat mozzarella makes 8 plus lots of extra.
1 jar of farm boy hot salsa will definitely cover the 8 pizzas and more
(3 tbsp per pizza) Have to say I was extremely impressed with how much we will be get out of 1 grocery shop for a cost of $40 we have a full dinner for just $5 (2.50 each)* and everything is ready to go"


*The cost did not include egg & cheese as Meaghan already had those items at home.   Adding the 2 items in makes one serving just under $3.   Now that is some cost-effective healthy eating!

 
Andrew & Meaghan S. "...I was extremely impressed with how much we will be get out of 1 grocery shop"
 --- Meaghan

Massage Therapy Relaxes Muscles

by Dorothy Sinding

We've all suffered from the soreness associated with an overly exuberant exercise session.
But did you know that most Canadians experience neck, back and muscle pain from another less-strenuous activity?

Read more